اواخر اردیبهشت ماه بود که به مرداب هسل سفر کردیم

ورودی فرعی مرداب هسل در جاده قدیم کرج چالوس واقع شده است 

جاده فرعی شاید کمتر از 1 کیلومتر باشد و خاکی مناسب می باشد

ابتدای ورودی باید مبلغی را به پیرمردی که نگهبان ورودی جاده می باشد پرداخت نمایید

شایان ذکر است خودروهای شاسی بلند امکان ورود به مرداب هسل را ندارد و نگهبان جلوگیری خواهد کرد و باید خودرو خود را پارک نمایند سپس به سمت مرداب بروند

از ابتدای نگهبانی جنگل تا مرداب حدود نیم ساعت با خودرو و جاده خاکی باید برویم

ناگهان در دل جنگلهای سبز و انبوه مرداب قرمز رنگ هسل نمایان خواهد شد

بهترین فصل برای بازدید از مرداب پائیز می باشد

در زیر اطلاعات بیشتری در خصوص مرداب هسل خواهید خواند


 

در میان دو جاده ماشین‌روی شلوغ، یعنی جاده قدیمی چالوس و اتوبان تهران-شمال، یک مرداب قدیمی قرار دارد که به تازگی، محبوب دل گردشگران شمال‌رو شده است.

مرداب هسل، بخشی از شهرت خود را البته از سریال هسل گرفته است که مبلغ یک برند شامپو در ایران است و سریالی به این نام از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود. هسل به معنی آب راکد است: ویژگی مرداب.

مرداب هسل بخشی از منطقه‌ای است که منطقه جنگلی مشعل نامیده می‌شود، جنوب آن جنگل‌های سوته‌لار و منطقه کردشت و در شمال آن یک گاوسرای قدیمی مشعل قرار داشته و از شرق هم به مشعل‌لات می‌رسد.

نیم قرن پیش، در این حوالی ۱۰-۱۵ خانوار زندگی می‌کرده‌اند و از دامداری گذران می‌کردند، حجم امروز آب در هسل به حدی‌ست که در برخی نقاط آن به ۱۵ متر می‌رسد، اما می‌گویند پیش‌تر ها، بیشتر آب داشته و عمیق‌تر بوده است. چند سال پیش قرار می‌شود که به خاطر تنظیم اکوسیستم این منطقه، به آن آب تزریق کنند اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

در اطراف مرداب هسل، اگر لاک‌پشت، وزغ و زالو دیدید خوش‌شانس محسوب می‌شوید چون امروزه تعداد آن‌ها به خاطر جاده‌های دوگانه‌ای که آن اطراف زده شده است کمتر شده.

درباره مرداب هسل می‌گویند که هر بار که به آن‌جا بروید با تصویر تازه‌ای مواجه خواهید شد. روزی این مرداب سبز و روز دیگر نارنجی است. تماشای رنگین‌کمان از وعده‌هایی‌ست که هسل‌بروهای دائمی به دیگران می‌دهند. هسل در ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و نزدیک محل دیگری‌ست به نام سینوا که خود محل امن پرندگان و حیوانات دیگر به شمار می‌رود.

برای ورود به منطقه هسل، باید خود را قبل از ظهر یا نهایتا، تا ۲ عصر به این منطقه برسانید چون در غیر این صورت، نگهبان جنگل،‌از ورود شما ممانعت خواهد کرد. زمان استفاده از این منطقه تا ۴ عصر است که بهتر است خود را طوری به آن‌جا برسانید که در ۴ عصر از این منطقه بازگردید.

اگر شمال ایران زندگی می‌کنید، به ويژه حوالی نوشهر و چالوس، می‌توانید یک روز وسط هفته خود را با آرامش در مجاورت مرداب هسل بگذرانید، اما اگر تهرانی هستید، باید زودتر از این‌ها راه بیفتید که اواخر جاده به این‌جا برسید. این اواخر اگر در روزهای تعطیل به هسل بروید، احتمال این‌که با جمعیتی مواجه شوید که با تور آمده‌اند زیاد است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید