آفرود یا رانندگی خارج از جاده و یا رانندگی در بیابان یکی از تجربه های هیجان انگیز طبیعت گردان و یا کسانی است که تشنه ی هیجان هستند. تاریخچه‌ی آن به مسابقات اتومبیل‌رانی بازمی‌گردد. اینگونه از مسابقات با اتومبیل‌های خاص به نام اتومبیل‌های آفرود برگزار می شد و به دلیل عبور از مسیرهای صعب العبور مانند گل، کوهستان، رودخانه و ... مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفت.

لذت و هیجان عبور از مناطق بکر به همراه اتومبیل‌های آفرود سبب شده تا شاخه‌ای جدید به نام سفرهای آفرودی به گردشگری و طبیعت‌گردی اضافه شود. خودروهایی که برای سفرهای آفرودی انتخاب می گردد عموما شاسی بلند (SUV) هستند که علاوه بر توانایی های خاصی مانند قدرت بالا، سرعت و توانایی حفظ تعادل سبب می شود تا راننده تسلط بالایی در هنگام عبور از مناطق دشوار داشته باشد.

به دلیل خطراتی که سفرهای آفرودی برای محیط زیست دارد سال‌هاست طبیعت‌گردان مکان‌هایی با پوشش گیاهی را برای این نوع از سفرها انتخاب نمی کنند به دلیل اینکه خودروها آسیب بسیار زیادی را به پوشش گیاهی می رسانند و سبب افزایش فرسایش خاک می شوند.

سفرهای آفرود در کویر

به دلیل آسیب پذیری پوشش گیاهی جنگل ها و مناظر طبیعی، سفرهای آفرودی در کویر انجام می شود. خودروهایی که اخیرا برای سفرهای آفرودی در ایران استفاده می شود شامل پاترول، پاجرو، رونیز، رنجرو، جیپ و ... می باشد که بهتر است با توجه به مکان و محلی که برای آفرود انتخاب می کنید برخی از قطعات کمکی خودرو مانند وینچ، رول بار و ... تقویت شده باشد.

برای سفرهای آفرودی تنها علاقه کافی نیست، کسانی که در اینگونه از سفرها شرکت می کنند باید از صبر و حوصله بالایی برخوردار باشند چرا که ممکن است با وقایعی نظیر گیر کردن در گل، چپ شدن، تغییر مسیرهای اجباری و ...  مواجه شوند.

مکان های مناسب برای آفرود کجاست؟

در حال حاضر تورهای بسیار زیادی در مناطق کویری به صورت آفرود برگزار می گردد که فضایی دوستانه و صمیمی دارد. مکان هایی که برای سفرهای آفرود توسط تورلیدر انتخاب می شود مناطق کویری مانند کویر مرنجاب می باشد.

با توجه به عبور از مسیرهای دشوار و تکان‌های شدید اگر از ناراحتی های قلبی رنج می برید، سفرهای آفرودی برای شما گزینه مناسبی نمی باشد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید