لطفا برای حفظ طبیعت ایران، از سفر با تور و گروهی خودداری نمائید

در این سایت سفر کنید

احتمالا دیده اید که هنگام تحویل بار در فرودگاه و دریافت کارت پرواز، متصدیان ایرلاین یک برچسب بزرگ روی چمدان و برچسب های کوچکی روی پاسپورت شما می چسبانند.

جالب است بدانید که این برچسب ها سند مالکیت بار شماست و در صورت گم شدن چمدان و اتفاق های غیرمترقبه دیگر به دردتان می خورد.

به هر حال اگر پس از پیاده شدن از هواپیما بار خود را دریافت نکردید و چمدانتان همراه با دیگر چمدان ها به دستتان نرسید، پیش از هر چیز به باجه ایرلاینی که با آن سفر کرده اید و یا مأموران فرودگاه مراجعه کنید و مشکل خودتان را با آنها مطرح کنید.

این افراد برای پیگیری مفقود شدن بار شما فرمی به شما می دهند که باید در آن ویژگی های چمدان، شماره پرواز، شماره تماس، شماره پاسپورت، محل اقامت و ... را در آن درج کنید.

در مرحله بعد با پیگیری مسئولین ایرلاین، به شما اطلاع داده می شود که چمدانتان در مبدأ جا مانده، گم شده و یا دزدیده شده است.

معمولا اگر چمدانتان در مبدأ جا مانده باشدف بین 48 تا 72 ساعت بعد، با انجام هماهنگی های لازم چمدان را برای شما ارسال می کنند. اما اگر چمدان دزدیده و یا گم شده باشد باید به دنبال دریافت خسارت باشید.

طبق قوانین بین المللی شما به ازای هر کیلوگرم وزن چمدانتان می توانید میزان خاصی از خسارت (حدودا 15 یورو)، از ایرلاین مورد نظرتان دریافت کنید.

فقط یادتان باشد که شرکت‏‌ های هواپیمایی عادت ندارند به راحتی غرامت چمدان گم شده شما را پرداخت کنند و میزان غرامتی که شما دریافت می کنید نیز به این بستگی دارد که در مورد ارزش محتویات چمدانتان چقدر دلیل و مدرک می آورید.

اما چگونه می توان مانع از گم شدن چمدان شد؟

اولین راه این است که فقط به برچسبی كه شركت هواپیمایی روی چمدانتان می چسباند اكتفا نكنید و خودتان هم روی دسته چمدان یا قسمت دیگر، اسمتان را بنویسِد.

در بسیاری موارد دسته چمدان می شكند و برچسب مشخصات گم می شود. پس نام و مشخصات خود و آدرس مقصد و مبدا را نوشته و داخل چمدان بگذارید. مسوولان شركت های هوایی مجازند در صورت نبود مشخصاتی روی چمدان، در حضور مأمور قانون چمدان را بشكنند تا نشانه ای از صاحب آن پیدا کنند.

خط هوایی موظف است از شروع روز هشتم تا پایان پنجاه و پنجمین روز، در صورت پیدا نشدن چمدان گمشده، هزینه خسارت را به مسافر پرداخت كند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تولید ویدئوهای اختصاصی

اینستاگرام گروه گردشگری

برنامه سفر

معرفی اقامتگاههای بوم گردی

کانال تلگرامی گروه گردشگری

اول دانش بعد سفر

سفرنامه تصویری

اقامتگاه بوم گردی آرتین دماوند

آشنایی با مدیر وب سایت