لطفا برای حفظ طبیعت ایران، از سفر با تور و گروهی خودداری نمائید

در این سایت سفر کنید

چند ترفند در سفرها و برنامه های طبیعت گردی

دست بسركردن مزاحمين شبانه

اگر شما هم شب‌ها از حضور ميهمانان ناخوانده (جانوران) در كنار كمپ خود ناراحت هستيد بجای آلوده كردن محيط زيست با انواع حشره كش‌ها و تله‌های مختلف، كافی است ته ظرف غذا و روغن آن‌ها را در چاله‌ای كوچك خالی كنيد و روی آن را با مقداری خاك بپوشانيد.

لباس شویی طبيعی

برای شستشوی لباس‌ها در برنامه‌های چند روزه، با كندن يك حفره به شكل طشت و پهن كردن يك پلاستيك ذخيم درآن ظرفی مناسب برای شستشوی لباس‌ها خواهيد داشت.

پاره نشدن گره قلاب هنگام ماهیگیری

برای اينكه نخ ماهيگيری از محل گره پاره نشود و ترك نخورد، بهترین راه خيس كردن نخ با آب دهان هنگام گره زدن است. اين كار باعث خنك شدن نخ درمحل گره زدن می شود.

بارانی ارزان و موثر

برای اينكه در هزينه‌های طبیعت‌گردی خود صرفه‌جویی كنید می‌توانيد بجای خريد بارانی‌های گران قيمت، يك كيسه نايلوني بزرگ در ساك خود داشته باشيد. مسلما وقتی باران شروع شود قدر آن را خواهيد دانست. با بریدن ته و گوشه‌های آن جایی برای دست‌ها و گردن ایجاد کنید و بپوشید.

چرا چادرها پس از مدتی آب می دهند؟

با اينكه شما هم مانند همه طبيعت مردان ديگر به نظافت وسايل شخصی اهميت ويژه می‌دهید، چادر خود را با مواد شوينده نشوييد. بلكه بهتر است برای تميز نگه داشتن چادر خود از محلول آب و صابون استفاده كنيد. این کار باعث می شود که لایه‌ای که مانع نفوذ آب می‌شود از بین نرود.

بهترين چاقو

بهترين چاقوها آن‌هایی هستند كه از جنس كربن استيل می‌باشند. آن‌ها سريعتر تيز شده و ديرتر کند می‌شوند و زنگ هم نمی‌زنند.

جوراب خوب، جوراب بد !

در راهپيمایی‌های طولانی برای شكار از جوراب‌های وصله شده و يا آن‌هایی كه پنجه و پاشنه دو لايه دارند استفاده نكنيد. زيرا اين جوراب‌ها هرچه بيشتر راه برويد، بيشتر پايتان را اذيت می‌كنند. بهترين جوراب‌ها، آن‌هایی هستند كه مناسب فعاليت شما طراحی شده اند.

بوی ماهی

برای از بین بردن بوی بد ماهی از روی دستانتان بعد از اينكه يكبار دست‌های خود را با آب و صابون شستيد، برای بار دوم بعد از صابون زدن به دست‌ها آن‌ها را نشوييد و فقط با حوله خشك كنيد.

آشپز خوب !

در هنگام آشپزی در طبیعت و کمپینگ‌ها می‌توانید با استفاده از يك تكه كاغذ آلومينيم در ماهی‌تابه طبخ خود را انجام دهید بدون اینکه مجبور به شستن ماهي‌تابه باشید.

ماهی‌های تنبل !

ماهی‌ها موجودات تنبلی هستند كه اغلب در هوای گرم در سايه سر می‌كنند. بد نيست برای هدايت آن‌ها به ماهی‌تابه خود در روزهای گرم، سری به كناره‌های خنك و سايه گرفته آبگيرها بزنيد.

خسته نشويد !

در جنگل بجای بالا و پايين رفتن بی علت از روی موانع مانند يك تنه درخت افتاده آن‌ها را دور بزنيد. هم خسته نمی‌شويد و هم باتجربه تر به نظر می رسيد!!!

سر تبر را سفت نگه داريد !

اگر تبرها در جای خشك باشند سر آن‌ها شل می‌شود و در هنگام کار ممکن است در بیاید و حتی باعث آسیب گردد. برای جلوگيری از اين مشكل آن‌ها را از سر روی زمين مرطوب قرار دهيد.

روشی دیگر برای شستشوی لباس ها در برنامه های چند روزه !

برای شستن لباس‌های خود، البسه را به همراه آب و مواد شوينده داخل يك كيسه نايلونی محكم ريخته و روی كوله پشتی يا در صندوق خودرو بگذارید. به اين ترتيب لباس‌ها تا مقصد تكان خورده و خوب تميز می‌شوند !

سير و سرو، دشمن كك !

برای اينكه كمتر گرفتار کک شويد سير بخوريد. و اگر گرفتار اين حشره مردم آزار شديد می‌توانيد از تراشه‌های سدر و سرو برای دور كردن آن‌ها استفاده كنيد.

چراغ‌قوه و كفش !

پيدا كردن كفش‌ها در تاريكی بسيار آسان تر از پیدا کردن چراغ‌قوه است. برای سهولت یافتن چراغ قوه در شب آن را در كفش خود بگذاريد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تولید ویدئوهای اختصاصی

اینستاگرام گروه گردشگری

برنامه سفر

معرفی اقامتگاههای بوم گردی

کانال تلگرامی گروه گردشگری

اول دانش بعد سفر

سفرنامه تصویری

اقامتگاه بوم گردی آرتین دماوند

آشنایی با مدیر وب سایت