در حینِ صعود به قله‌ی دماوند از جبهه‌ی غربی، چندین بار شاهدِ ریزشِ سنگ از ارتفاعاتِ بالاتر بودم که دلیلِ اصلیِ این ریزش‌ها حضورِ یک گروهِ حدوداً ۲۰ نفری بود که یک مسیرِ اشتباه رو برای صعود انتخاب کرده بودند. خوشبختانه روزهای پایانیِ هفته نبود و بجز ما و اون گروه، فرد یا افرادِ دیگه‌ای توو منطقه حضور نداشتند وگرنه خدا میدونه چه اتفاقِ ناگواری قرار بود بیوفته.
همچنین حتما بارها و بارها از خطراتِ احتمالیِ جبهه‌ی غربیِ دماوند خصوصا ریزشِ سنگ، مطالبِ زیادی شنیده‌اید.
یکی از مهمترین دلایلِ ریزشِ سنگ در این جبهه، انتخابِ مسیرِ نادرست برای صعود توسطِ کوهنوردان میباشد که باعثِ لغزشِ پاها روی سنگ‌های لَق شده و در نتیجه موجبِ ریزشِ آنها میشوند.
در این پُست بر آن شدم تا مسیرِ صحیح و درستِ صعود به قله‌ی دماوند از جبهه‌ی غربی رو به دوستانی که آشنایی با این جبهه ندارند نشون بدم و آنها را از خطراتِ احتمالیِ این مسیر آگاه کنم.
در تصویرِ اولِ این پُست مسیرِ درستِ صعود به قله رو با رنگِ نارنجی مشخص کردم.
 در تصویرِ بالا بوسیله‌ی یک منحنیِ بسته، ناحیه‌ای رو به شما نشان داده‌ام که عمده‌ی ریزش‌های سنگ در این ناحیه رُخ میدهد.
متاسفانه در مرداد ماهِ سالِ ۱۳۹۵ در همین جبهه‌ی غربیِ دماوند، شاهدِ فوتِ یک بانوی کوهنورد با نامِ سیما نیک رفتار بودیم که پس از صعود به قله، هنگامِ بازگشت بر اثرِ ریزش و برخوردِ سنگ جان به جان آفرین تسلیم کردند. روحش شاد.
توصیه‌ی آخرِ بنده به دوستانِ مبتدی تری که قصدِ صعود از یالِ غربی به قله‌ی دماوند را دارند این است که؛ هرگز به صورتِ انفراری واردِ این جبهه نشوند و حتما به صورتِ گروهی و با لیدرِ آشنا به مسیر، اقدام به صعود از این جبهه نمایند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید