در سفر به تایلند تور بگیرم یا خودم بروم؟ این شاید نخستین و مهم ترین سوالی باشد که در ذهن کسانی که قصد سفر به تایلند دارند شکل می گیرد. در سلسله مباحث راهنمای سفر به تایلند مواردی مهم در مورد تورهای تایلند یا سفر شخصی به تایلند خواهیم گفت و امیدوارم راهگشا باشد.

تایلند شاید ارزان ترین مقصد برای گردشگرانی باشد که از پس تامین هزینه های سنگین سفر به اغلب نقاط دیدنی جهان خصوصا اروپا بر نمی آیند. از سری مزایای انتخاب تایلند به عنوان مقصد گردشگری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه ی اقامت در تایلند پایین است.

هزینه ی اقامت در تایلند خصوصا در فصل هایی که high season نیست و توریست کمتری به این کشور وارد می شود بسیار پایین است به نحوی که اگر تجربه ی کافی داشته و یا قبل از سفر مطالعه ی خوبی  داشته باشید می توانید در تایلند یک اتاق دربست  با امکانات اولیه ی رفاهی را شبی بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومن اجاره کنید و اگر دو نفر قصد اقامت در یک اتاق مشترک داشته باشید یقینا هزینه های اقامت و جا برای هر کدام از شما نصف خواهد شد.

هزینه ی زندگی در تایلند شدیدا پایین است.

در صورتی که به محل آشنا باشید و یا مطالعه ی قبل از سفر خوبی در مورد مقصد داشته باشید در تایلند یک وعده غذای با کیفیت و مناسب را حتی با کمتر از ۶۰۰۰ تومن به پول امروز خود ما در ایران خواهید خورد ولی در صورتی که ناشیانه عمل کنید یقینا برای هر پرس غذا در حدود ۴۰۰۰۰ تومن باید پیاده شوید.

دونر کباب در تایلند ارزان تر از ایران

در ادامه در مورد اینکه در تایلند کجا غذا بخوریم صحبت خواهیم کرد ولی اجالتا بدانید به عنوان مثال کباب دونر با بهترین کیفیت و با نان تازه و گرم و با یک نوشابه در سراسر تایلند توسط محلی هایی که به صورت سیار و بر روی چرخ دستی و یا موتور سه چرخه اقدام به فروش غذا می کنند نهایتا ۶۰ الی ۸۰ بت است یعنی حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان الان ما در ایران!


هزینه ی حمل و نقل و رفت و آمد در تایلند پایین است.

هزینه ی حمل و نقل و جابجایی و کرایه ی تاکسی در تایلند بسیار بسیار ارزان است. در تایلند نیازی به دربست کردن تاکسی نیست. می توانید از توک توک استفاده کنید و برای سفرهای بین شهری نیز می توانید از اتوبوس استفاده کنید. به طور مثال هزینه ی سفر از فرودگاه بانکوک به پات آیا با اتوبوس در حدود ۱۳۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ تومن ماست!

و …

حال به سوال اصلی بر می گردیم: در سفر به تایلند تور بگیرم یا خودم بروم؟ پیش از پاسخ دادن به این سوال به مواردی که عموما و در تبلیغ تورهای تایلند به عنوان خدمات ویژه به آنها تاکید می شود نگاهی گذرا خواهیم داشت:

سیم کارت رایگان!

سیم کارت رایگان به هر اتاق از آپشن برخی تورهای تایلند است. اگر به تایلند سفر کرده باشید حتما می دانید و یا دیده اید که به محض پیاده شدن از هواپیما و درست در خروجی هواپیما تبلیغ کننده های شرکت های ارائه دهنده ی خدمات تلفن همراه در تایلند حاضر بوده و به هر کسی که از هواپیما پیاده می شود یک سیم کارت رایگان می دهند و بدیهی است برای استفاده از سیم کارت باید آن را شارژ کنید.

تازه اگر کسی در بدو ورود به شما سیم کارت رایگان نداد نیز بدانید که سیم کارت در تایلند قیمتی ندارد و به راحتی و به قیمتی که اصلا در محاسبات جایی ندارد می توانید سیم کارت تهیه کنید و هزینه ی شارژ برای استفاده از مکالمه و یا اینترنت را پرداخت خواهید کرد که صد البته آن هم چندان قابل توجه نیست.

ترانسفر فرودگاهی

گفتیم که هزینه ی حمل و نقل در تایلند از خود ایران ارزان تر است. اینکه پس از پیاده شدن در فرودگاه بانکوک، اتوبوس برای انتقال شما به هتل محل اقامت، در محل حاضر باشد بد نیست ولی اگر در تایلند ترانسفری در کار نباشد نیز ابدا جای نگرانی نیست. به راحتی و با استفاده از نرم افزارهای نویگیشن و با استفاده از خدمات حمل و نقل بسیار ارزان عمومی و عموما قابل قبول تایلند به مقصد خواهید رسید.

لیدر فارسی زبان

لیدر را فقط به محض ورود به تایلند خواهید دید و روز آخر نیز در محل حاضر شده و شما را سوار اتوبوس خواهد کرد و دیگر لیدر را نخواهید دید و اصلا نیازی به دیدن لیدر نیز نخواهید داشت مگر اینکه لیدر مرتبا به شما زنگ زده و قصد فروش تورهای داخلی به شما را داشته باشد که این امر به کرات رخ خواهد داد.

صبحانه

اغلب هتل هایی که در تایلند هستند و شما هزینه ی اقامت در این هتل ها را پرداخت می کنید صبحانه را به همه ی مسافران خود به رایگان و به هر میزان که توان خوردن در رستوران دارید عرضه می کنند پس اگر خود شما نیز هتل در تایلند بگیرید این گزینه برای شما فعال خواهد بود و این ابدا آپشن تورهای تایلند نیست که چنین القا می شود.

یک وعده غذای رایگان در رستوران های ایرانی

گاه بر روی برخی تورها یک وعده غذای رایگان در یکی از رستوران های ایرانی نیز به مسافرین داده می شود. توجه داشته باشید در تایلند اگر وارد به امور باشید اولا فرصت اینکه رستوران مورد نظر را پیدا کرده و از یک وعده غذای رایگان خود استفاده کنید نخواهید داشت در ثانی گفتیم که یک وعده غذای بسیار با کیفیت و خوب در تایلند به زحمت بالای ۱۰۰۰۰ تومن برای شما آب خواهد خورد.

ضمن اینکه رستوران های ایرانی که وعده غذای رایگان در آنها به مسافرین هدیه داده می شود عموما کیفیت مناسبی ندارند و موقع مراجعه برای خوردن غذا خواهید دید که فقط منوهای غیر قابل مصرف و بی کیفیت را برای هدیه دادن ارائه داده اند و غذاهای نسبتا با کیفیت تر پولی هستند!

البته ذکر این نکته را نیز خالی از لطف نمی دانم خود من شخصا در تایلند کمترین رغبتی به خوردن غذاهای ایرانی پیدا نمی کنم چرا که اولا کیفیت بسیار پایینی دارند در ثانی در قیاس با غذاهای بسیار با کیفیت محلی تایلند و حتی عربی بسیار بسیار گران تمام می شود.

حیف نیست در تایلند باشید و غذاهای متنوع محلی تایلند را رها کرده دنبال غذاهای بی کیفیت و عموما سرشار از چربی و مانده ای که اغلب رستوران های ایرانی به اسم غذای ایرانی در تایلند به ایرانی ها عرضه می کنند بگردید؟

در سفر به تایلند تور بگیرم یا خودم بروم؟

اینکه شما در سفر به تایلند تور بگیرید یا خود به تایلند سفر کنید اختیار با خود شماست ولی من با توجه به تجربیاتی که داشته ام ترجیح می دهم بلیط رفت و برگشت تهیه کرده و خود به تایلند سفر کنم. عموما هتل هایی که در تورها رزور می شوند هتل هایی هستند که کیفیت و همچنین صداقت چندانی در ارائه خدمات به مشتری ندارند.

به عینه و بارها و بارها دیده ام این هتل ها ابدا در آن حد و اندازه ای که در ابتدای خرید تور و در ایران به مسافر از همه جا بی خبر وعده داده می شود نیستند، پذیرش و پرسنل این هتل  با مشتریان ایرانی بد رفتاری هایی آشکار و فاحش دارند، این هتل ها برای اینکه دپوزیت عموما ۱۰۰۰ بتی معادل تقریبی ۱۰۰۰۰۰ تومان ما در ایران که در بدو ورود از شما می گیرند را به شما برگشت ندهند به نظافت چی های اتاق ها توصیه می کنند وسایل اتاق شما را بدزدند بی آنکه شما متوجه باشید و در روز تسویه حساب بابت کسری وسایل موجود در اتاق، دپوزیت شما را ضبط می کنند و …

موارد این چنینی و مواردی به غایت بدتر از این نظیر توهین و کم محلی و اهانت به ایرانی ها در هتل هایی که در تورها به مسافران عرضه می شود را خود بارها و بارها به عینه شاهد بوده ام.

توصیه نیست، نظر شخصی ماست!

من شخصا اگر قصد سفر به تایلند را داشته باشم بلیط تهیه کرده و خود به تایلند سفر می کنم.  فهرستی از مراکز اقامتگاهی را از اینترنت تهیه کرده و پس از رسیدن به تایلند به هر یک سر می زنم و محل و منطقه را بررسی می کنم و در صورتی که مناسب بود همه چیز را طی می کنم و سپس چانه زنی کرده و در نهایت هم نه به اندازه ی کل اقامت، بلکه به اندازه ی یکی دو روز پیش پرداخت به طرف مقابل می دهم تا به هوای اینکه کل پول را گربه وی نداده ام هوس کوتاهی در خدمت رسانی به سرش نزند و این ترس همواره با وی باشد در صورتی که خدمت رسانی سست شد از ادامه ی خرید خدمات انصراف داده و به مرکزی که خدمات بهتر و ارزان تر می دهد نقل مکان می کنم.

متاسفانه بی صداقتی و انبوهی مسائل ناشایست دیگر در زمینه کار توریسم و تور در ایران به اندازه ای بالا گرفته است که من خود به شخصه حتی در صورتی که شرکت های خارجی پرواز به مقصدی که من در نظر دارم داشته باشند از طریق کارت های اعتباری بین المللی از شرکت های خارجی، پرواز تهیه کرده و از داخل خرید نمی کنم مگر اینکه شناخت و اعتماد صد در صد به مرکزی که از آن، خدمات تور و بلیط می خرم داشته باشم.

در تایلند حتی در شلوغ ترین فصول سال نیز نگران جا نباشید. در تایلند چیزی که فراوان است جا و محل اقامت است. از اتاق های بسیار بسیار ارزان قیمت، بدون کمترین امکانات رفاهی در حدود ۱۰۰۰۰ تومن در شب گرفته تا مجلل ترین هتل ها همواره جا برای مسافرانی که با توجه به نیازها و بودجه ای که برای اقامت در نظر گرفته اند قصد پرداخت پول دارند را خواهند داشت و یقین داشته باشید در تایلند شب را از بی مکانی در خیابان سپری نخواهید کرد.

به خود من سال ها قبل تور آنتالیا فروخته بودند و وقتی که به مقصد رسیدم باور کنید هتلی که برای اقامت برای ما گرفته بودند عملا پاساژ فرسوده و کلنگی و داغونی بود که در فصل کم تردد زمستان نیز در حال بازسازی آن بودند و برخی آژانس های سودجوی ایرانی با مالکین هتل صحبت کرده بودند تا در تعطیلات عید موقتا هتل را به ایرانی هایی که این آژانس ها سر کیسه کرده و آنها را به آنتالیا فرستاده بود اجاره دهند و …!

به خداوندی خدا قسم راهروهای هتل برق و نور نداشت، هتل آبگرم نداشت، پتو  و حوله هایی که آورده بودند حتی مناسب پاک کردن شیشه ی خودرو هم نبود چه برسد به استفاده های انسانی. ناچار شدم خود هتل گرفته و از هزینه ای که بابت تور پرداخته بودم صرف نظر کنم تا تعطیلات ام حرام نشود.

با مسئولین هتل که وارد بحث منطقی شدم روشن و واضح جواب دادند هم وطنان شما شما را سر کیسه کرده اند و ما ابلاغ کردیم که هتل در شرایط عملیاتی نیست و با این وجود اصرار کردند که ابدا نیازی به هیچگونه خدمات رفاهی نیست و فقط سقفی بالای سر اینها باشد که مثلا هتل برایشان اجاره کرده ایم کفایت می کند. بلا نسبت شما عزیزان با گوسفند هم چنین رفتاری نمی کنند که برخی هم وطنان فعال در این زمینه با هم وطنان خود می کنند و کرده بودند و خود در متن قضایا بودم.

ما با کسی سر عناد نداریم فقط مصداق ضرب المثلی که چوب خط شان پر شده است این مطالب را عرض کردیم هر چند ممکن است کسانی هم باشند که با صداقت و با وجدان در این زمینه فعالیت کنند و باز تاکید می کنم صد البته ارزان تر و مطمئن تر خواهد بود خود شما به صورت شخصی اعم از انفرادی و یا گروهی به تایلند سفر کنید.

همین چند روز قبل بود انبوهی توریست ایرانی را در هندوستان بی آنکه به ابتدایی ترین تعهدات شان عمل کنند آواره و سرگردان رها کرده بودند. به عینه در فرودگاه آسپارتا در نزدیکی آنتالیا دیدم هزینه های تور را از مسافر گرفته و اسم او را در لیست ترانسفر نزده بودند و اتوبوسی که برای ترانسفر مسافران آمده بود از سوار کردن مسافرین مذکور امتناع کرد و مسافرین در فرودگاهی که بسیار بسیار خارج از شهر و پرت بود برای رسیدن به هتل ناگزیر از پرداخت کرایه تاکسی بسیار سنگین به راننده تاکسی های ترکیه که در اغلب موارد دست کمی از دزدان سر گردنه ندارند شدند.

به عینه دیدم توریست های ایرانی در کِمِر آنتالیا اقامت داشتند و چون طرف ایرانی که تور به آنها فروخته بوده و هزینه ها را نیز در تهران تمام و کمال دریافت کرده بودند هزینه را به حساب هتل واریز نکرده بودند هتل پس از دو روز مدارا و به امید اینکه طرف ایرانی هزینه های این مسافرین را به حساب هتل منتقل خواهید کرد در نهایت از پرداخت شدن هزینه توسط آژانس های ایرانی ناامید شده و چمدان های مسافرین ایرانی را دم در هتل گذاشته و خود توریست های ایرانی را نیز با خفت و خواری تمام به بیرون از هتل هدایت کردند.در تایلند مراقب باش.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید