رئیس هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی  کلاله در شرق استان گلستان به ایرنا اعلام کرد: فرد یا افرادی ناشناس، محوطه گورستان باستانی این مجموعه زیارتی و گردشگری را به آتش کشیده وتعدادی از سنگ مزارهای استوانه‌ای چلیپای این گورستان را شکسته‌اند.

امان محمد حمیدزاده  گفت: با اطلاع از وقوع آتش سوزی که پنجشنبه شب به وقوع پیوست و به علت خشکی علفزارها هر لحظه وسعت آن گسترش می یافت، با تلاش خادمین زیارتگاه و اهالی روستاهای منطقه، این حریق در کمترین زمان ممکن کنترل و اطفا شد. این اقدام احتمالا به وسیله فرد و یا افرادی ناآگاه که با توسعه همه جانبه مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی به خصوص توسعه و رونق اقتصادی اهالی روستاهای همجوار با زیارتگاه، منافع و سودهای خود را از دست داده‌اند، انجام شده است.

قبرستان باستانی مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی را یکی از اسرار آمیزترین مناطق گردشگری کشور می‌دانند به این دلیل که هنوز در خصوص زمان و چگونگی پیدایش آن ابهامات فراوانی وجود دارد و در گذشته در محوطه آن بیش از ۷۰۰ قطعه از سنگ های استوانه ای چلیپا شمارش شده است.

گفته می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان وجود دارد که شکل برخی از آنها شبیه آلت جنسی است.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی و خارجی از گورستان باستانی خالد نبی و مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی اطراف آن بازدید می‌کنند

 

ewentour.

به زودی به این منطقه سفر خواهد کرد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید