▪️عنکبوت های بیوه (جنس Latrodectus) در دنیا چیزی در حدود 30 گونه را شامل می‌شوند، که در ایران 5 گونه از آنها گزارش شده است.
▪️علت نامگذاری این عنکبوت ها به تمایل جنس ماده به خوردن جنس نر هنگام یا بعد از جفت گیری اشاره دارد، که در بعضی از گونه ها به صورت داوطلبانه توسط جنس نر صورت می‌گیرد. ماده هایی که جفت خود را می‌خورند با احتمال کمتری با نر دیگری جفت گیری می‌کنند.
▪️به طور کلی، عنکبوت های این گروه بواسطه زهر عصب گرای قوی خود برای انسان خطرناک محسوب می‌شوند، اما اثر گزش تمامی آنها جدی نیست و به عواملی مثل گونه، جنسیت، وضعیت سنی عنکبوت و فرد گزیده شده، محل گزش و سیستم ایمنی فرد گزیده شده بستگی دارد.
▪️در ایران پر پراکنش ترین گونه این گروه عنکبوت بیوه مدیترانه ای بوده که در اکثر نقاط ایران قابل یافت بوده، و غالبا در نواحی استپ در لابه لای گیاهان خشک کوتاه قامت تور می‌سازد. در ایران بیوه سیاه وجود ندارد، این گونه بخصوص بومی آمریکای شمالی است.
▪️گونه ای دیگر که در نواحی جنوبی قابل یافت است، عنکبوت بیوه مدور است (تصویر راست) که خطی قرمز رنگ بر پشت خود دارد. این گونه در منطقه بلوچستان وجود دارد ولی گزارشی از حضور آن در سیستان تا به حال انجام نشده است.
▪️با اینکه این گونه زهری خطرناک دارد، ولی 15 برابر قوی تر از مار زنگی نیست، این رقم اشاره به گونه های دیگر دارد که در ایران وجود ندارند.در استرالیا سالانه تا 10000 گزش از عنکبوت بیوه اتفاق می افتد، که تنها حدود 250 مورد نیازمند پادزهر هستند! ▪️همچنین، محتمل هست که گونه دیده شده به گروه عنکبوت های بیوه کاذب (تصویر چپ) تعلق داشته باشد (جنس Steatoda) که علی رغم ظاهر مشابه خطر جدی برای انسان بالغ ندارند. در مقایسه با بیوه های حقیقی، بیوه های کاذب عموما بدنی براق تر، شکمی کشیده تر و پاهایی کوتاه تر دارند.

دیدگاه‌ها  

#2 Guest 1399-03-29 09:10
به درد کسی میخوره این عنکبوت کیا این عنکبوتو میخان
نقل قول کردن
#1 Guest 1399-01-31 13:37
سلام
یکهفته در باغچه خانه در شهر بم مرتبا از این‌ها شکار میکنم.فکر کنم تا الان 17 تایی با سم و انبر و حشره کش شکار کردم خواستید زنده بگیرم داخل شیشه برای پروژه تحقیقاتی تان بهرمند شوید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید